Írtam már a driverekről, melyek a tranzakcióanalízis ismeretkörébe tartoznak.
Maga a tranzakcióanalízis egy olyan személyiség- és pszichoterápiás elmélet, amely a személyiség fejlődésével és a személyes változással foglalkozik.
A harmadik driver a sorban a „Szerezz örömet!” vagy „Csináld úgy, hogy másoknak is jó legyen!”
Azok az emberek, akik eszerint a hajtóerő szerint működnek nagyon kellemesek, mivel rendkívül megértőek, intuitívak, pozitívak, és non verbális kommunikációjuk is nyitott és barátságos. Erősen kapcsolat orientálták, ezért fontos számukra, hogy körülöttük mindenki elégedett és boldog legyen.
Ők azt az „üzenetet kapták szüleiktől”, hogy csak akkor elfogadhatóak a környezetük számára, ha örömet szereznek mindenkinek. Ezért bármit képesek megtenni másokért: segítőkészek, figyelmesek és nagyon megbízható barátok, lelki szemetesládák, gondoskodóak. Vagyis működésük valódi (sokszor tudatalatti) mozgatórugója ez lesz. Emiatt fontos nekik mások boldogsága és emiatt hajlamosak teljesen háttérben szorítani saját érzéseiket, szükségleteiket, vágyaikat, mivel önmagukra már nem marad idejük, energiájuk és engedélyük sincs rá.
A leggyakrabban ilyen mondatokkal találkozunk:
- Add oda a játékodat Pistikének is!
- Oszd meg a tesóddal a csokidat! vagyis Tedd meg, amit kérnek tőled (mindegy mennyire utálod/ mond ellent az értékrendszerednek!).
- Fogadj szót (ha azt egy tekintélyszemély mondja, még ha értelmetlen, bántó, vagy hülyeség is az)!
- Hallgass apádra/anyádra/az osztályfőnökre (még ha megalázó, fájó vagy értelmetlen is számodra)!
Persze a zárójeles részek nem hangzanak el, azok csak ott lebegnek elvárásként.
Félreértés ne essék, fontos, hogy a megfelelő helyzetekben „szót fogadjunk”, de itt arról van szó, hogy nincs ellenvetés, minden esetben az elvárások mentén kell működni.
Vagyis a Szerezz örömet! driver működtetői úgy keresik mások jóváhagyását és boldogságát, hogy közben már elfelejtenek nemet mondani akkor is, amikor indokolt lenne. Háttérbe szorítják saját prioritásukat, hiányzik belőlük a magabiztosság, a bátorság és a kritikai érzék, hogy kiálljanak magukért.
Azt mondják róluk, „Olyanok, mint a gyertyák: világítanak másoknak, de magukat elemésztik”. Mint mindennek, ennek is megvan a nyeresége, és a vesztesége is. A másoknak való örömszerzés kellemes, az önfeláldozás azonban rendkívül kimerítő.
A mintázat átírásához szükséges a saját igények felismerése, megértése, a saját örömforrások felkutatása, és ami a legfontosabb: a saját örömszerzésre irányuló engedélyek megadása önmagunknak – a legtöbb esetben terápiás folyamat során.
Mindazonáltal segíthetünk magunkon is a következő (vagy hasonló) mondatokkal:
- Nem tehetek mindenki kedvére.
- Én is fontos vagyok.
- Kedves és barátságos vagyok önmagamhoz.
- Saját igényeimre is odafigyelek, ügyelek az adok –kapok egyensúlyára!
No, ki ismert magára?
Következő alkalommal a Légy erős! driverről írok.
#önismeret #személyiségfejlesztés #tranzakcióanalízis #driver #szerezzörömet