Egészséges énhatárok I.

✨ Tudtad, hogy az egészséges kapcsolatok alapja az énhatárok meghúzása? 🛡️
🧐 Az utóbbi hetek, hónapok szinte minden tréningjén, számos egyéni és az összes párkapcsolati konzultáción meghatározó téma volt a határszabás. Két bejegyzésben mutatom be Nektek a legfontosabb szempontokat, amiken érdemes elgondolkodni, ha gondjaid vannak a témával és szeretnél változtatni.
Nedra Glover Tawwab „Énhatárok” című könyve rávilágít, miért kulcsfontosságú ez a készség a mentális jóllétünkhöz és a kiegyensúlyozott emberi kapcsolatokhoz.
🤚 De mit is jelent pontosan a határszabás? Röviden: annak a kijelölése, hogy mi az, ami számunkra elfogadható egy kapcsolatban, és mi az, ami nem. Ez nem arról szól, hogy falakat építünk magunk köré, hanem arról, hogy tiszteletben tartjuk a saját szükségleteinket és korlátainkat.
A könyv háromféle határtípust különböztet meg:
👉 Szivacsos határok: Olyanok, mint egy szivacs, ami mindent magába szív. Az ilyen határokkal rendelkező emberek hajlamosak átvenni mások érzelmeit, problémáit és felelősségét. Nehezen tudnak nemet mondani, és gyakran elhanyagolják saját szükségleteiket másokért. Könnyen kimerülnek és stresszessé válnak, mert nem tudják megkülönböztetni a saját érzéseiket másokétól.
👉 Merev határok: Ezek a határok olyanok, mint egy fal. Az ilyen emberek nehezen engednek bárkit is közel magukhoz, nem osztják meg az érzéseiket, és távolságot tartanak. Bár ez megvédheti őket a sebezhetőségtől, megakadályozhatja a valódi intimitás és a mélyebb kapcsolatok kialakulását. Gyakran bizalmatlanok és elszigeteltek lehetnek.
👉 Egészséges határok: Ezek a rugalmasak és áteresztőek a megfelelő mértékben. Az ilyen emberek tisztában vannak a saját szükségleteikkel és korlátaikkal, képesek nemet mondani anélkül, hogy bűntudatuk lenne, és meg tudják osztani az érzéseiket anélkül, hogy túlzottan kiszolgáltatottak lennének. Empatikusak másokkal, de nem veszik át azok problémáit. Képesek közel engedni másokat, miközben megőrzik az önállóságukat.
Milyen területeken lehetnek határaink? Íme néhány példa a könyv alapján:
• Fizikai határok: Ki érhet hozzánk, milyen közelség elfogadható.
• Érzelmi határok: Ki oszthatja meg velünk a problémáit, hogyan reagálunk mások érzelmeire, meddig engedjük, hogy mások érzelmei befolyásoljanak minket.
• Szellemi határok: Milyen véleményeket, hiedelmeket vagy értékeket vagyunk hajlandóak elfogadni vagy megvitatni.
• Időbeli határok: Mennyi időt és energiát vagyunk hajlandóak másokra fordítani, mikor van szükségünk saját időre.
• Anyagi határok: Kinek és mennyit vagyunk hajlandóak kölcsönadni, hogyan kezeljük a közös pénzügyeket.
• Kommunikációs határok: Hogyan szeretnénk, hogy beszéljenek velünk, milyen hangnem elfogadható, mikor és hogyan vagyunk elérhetőek.
❤Az énhatárok kijelölése önmagunk tiszteletének és szeretetének a jele. Ha nem szabunk határokat, könnyen kimerülhetünk, frusztrálttá válhatunk, és akár ki is használhatnak minket.❤
👉 A következő alkalommal arról írok majd, mit várhatsz a környezetedtől, ha elkezded meghúzni a határaidat, milyen reakciókra számíthatsz és ami a legfontosabb, Te mit tehetsz azért, hogy ne tudjanak elbizonytalanítani.💪
🤔 Te melyik határtípussal azonosulsz leginkább? És melyik területen lenne a legfontosabb egészséges határokat kialakítanod?

További bejegyzések