Az elmúlt hetet ágyban töltöttem, „megfektetett” a derékbecsípődés. Erősen túlvállaltam magam és elég volt egy apró mozdulat a leálláshoz. Volt időm elmélkedni és erősen magamra ismertem a Tranzakcióanalízis – driverek sorozat elmaradt 5. elemével kapcsolatban, de most pótolom. Jöjjön hát a Tégy erőfeszítést! parancs leírása.
A driverek erőteljes – gyermekkorban rögzült – szülői üzenetek arról, hogyan lehetünk náluk oké-k, mit várnak el tőlünk, hogyan kell viselkednünk ahhoz, hogy elfogadjanak bennünket.
A Tégy erőfeszítést! driver úgy is hangozhatna, hogy Bírd ki! / Ne hagyd el magad! / Még egy picit tegyél hozzá! Ebben az esetben a driver parancsa „alatt állók”, szakadatlan erőfeszítést tesznek, állandó küzdelmet vívnak, egyfolytában harcolnak (fogyókúrával, új partnerért, előléptetésért, stb.).
Szüleik azt értékelték gyerekkorukban, ha látszott rajtuk az akarás, a kitartás, a célért folytatott harc. Így a gyermek is azt hitte el, hogy nem az eredmény, hanem a szándék a fontos.
A „Tégy erőfeszítést!” driver alapja tehát az a családi hitrendszer, hogy a folyamatos munkának van meg a becsülete, a sikernek azonban már nincs, azt ugyanis általában mások érik el. Vagyis folyamatosan próbálkozni kell, lehetőleg maximális erőfeszítéssel. A drivert követők tehát keményen dolgoznak, ám a várt siker mégsem következik be életükben, mert a sikerhez vezető utolsó lépéseket már nem tudják meglépni.
Bekapcsol a tudatalatti önszabotázs, hogy eleget tegyenek a driver második részének (a siker nem jár) és a cél előtt lebetegszenek, elbénázzák vagy eleve esélytelen terepen indulnak el.
Mindannyian küzdünk valamiért, de többségünk olyan célért, melyek elérésére reális esélyünk van.
– Akkor is kapcsolódom a családomhoz, ha könnyedén, örömmel dolgozok.
Ezek a mondatok természetesen csak akkor hatékonyak, ha megegyeznek vágyainkkal és energiával telítve ismételjük!